نوشته‌ها

سئو چیست

سئو یا SEO مخفف کلمات Search Engine Optimization  به معنی بهینه سازی موتور جستجو می باشد. ممکن است شما با عبارت های مختلفی چون ارتقا رتبه سایت در موتورهای جستجو، بهینه سازی وب سایت برای موتور های جستجو، سئو سایت، سئو و بهینه سازی سایت و… رو به رو شده باشید که باید بگوییم همه این واژگان یک هدف مشترک را دنبال می کنند.
اگر بخواهیم مفهوم seo را خیلی ساده برای شما توضیح بدهیم بهتر است با هم به یک مثال توجه کنیم.
فرض کنید شما صاحب یک کسب و کار اینترنتی و یا مدیر یک شرکت هستید که نیاز دارد در دنیای وب و خارج از محدوده جغرافیایی خود شناخته شود، شاید هم شما یک چهره معروف باشید که نیاز دارد آثار خود را بهتر برای مخاطبانش معرفی کند، یا یک شخصیت ایده پرداز که با خلاقیت قصد دارد یک کسب و کار نو را راه اندازی کند و یا … در تمام موارد بالا شما نیاز دارید که بهترین مخاطبان خود را پیدا کنید و با استفاده از پتانسیل کاربران هدف خود به موفقیت مورد نظرتان دست بیابید. اما راهکار چیست؟ چگونه کاربرانی که به خدمات شما نیاز دارند، وب سایت شما را پیدانمایند؟ چگونه شما می توانید در نتایج جستجوی کاربران در موتورهای جستجو نظیر گوگل در صفحه اول نتایج سرچ دیده شوید؟ چاره چیست؟
سئو دقیقا نیاز شما است، داشتن یک سایت زیبا، خلاقانه و با امکانات عالی به تنهایی کافی نیست، شما باید بتوانید به درستی پاسخ گوی نیاز کاربران باشید، شاید در نگاه اول سئو، بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو به نظر بیاید اما هدف از سئو سایت در نهایت کاربر می باشد.
برخی به غلط فکر می کنن سئو فریب موتور جستجو برای بهتر دیده شدن سایت شما می باشد ولی این طور نیست، سئو سایت مجموعه ترفند هایی است که به موتور های جستجو مثل گوگل کمک می کند تا بهترین و مناسب ترین نتایج را به کاربران نمایش دهد. زیرا بهینه سازی سایت شامل مباحث گسترده و پیچیده ای است و برای اینکه یک سایت بهینه شده داشته باشیم، باید فاکتور های بسیاری نظیر بررسی فاکتور هایی در ساختار سایت شما، لینک سازی مناسب، تولید محتوای مفید و بهینه مرتبط با هدف شما و.. را رعایت نماییم. ما به شما کمک خواهیم کرد تا علاوه بر سئو و بهینه سازی سایت خود و جذب کاربران، مخاطبان وفادار را برای رسیدن به هدف خود در کنارتان داشته باشید.

کدام یک در سئو سایت مهم تر است؟ کاربر یا موتور جستجو؟

باید این نکته را متذکر شویم که مفهوم سئو سایت فقط ویژه موتور جستجو نیست زیرا هدف موتور های جستجو ارائه بهترین و بهینه ترین نتیجه به کاربران می باشد و در سال های اخیر شاهد این مساله بوده ایم که روز به روز موتور های جستجو در الگوریتم های جستجوی خود  بیشتر تلاش می کنند تا از دید انسان به محتوای موجود در وب نگاه کنند و نتایج مفید تری را ارائه دهند، نتایجی که بهترین پاسخ را به کاربر نمایش دهد. از همین روی می بینیم که هر روز سیاست های گوگل به انتظارات کاربران نزدیک و نزدیک تر می شود.

دلیل اهمیت سئو چیست؟

اکثر کاربران اینترنتی، صفحات مورد نظر خود را از موتورهای جستجوی اصلی مانند گوگل، بینگ و یاهو پیدا میکنند، از اینرو سئو مناسب کلید شما برای رسیدن به بازدید
بیشتر است. علاوه براین موتورهای جستجو همان چیزی را در اختیار کاربران قرار میدهند که آنها بدنبالش هستند به همین دلیل در مقایسه با تبلیغات اینترنتی مشتریان
اعتماد بیشتری به سایت شما خواهند داشت و این امر ارزش سئو را دوچندان خواهد کرد.
کلمات جستجو شده توسط کاربران در موتورهای جستجو اهمیت ویژه ای دارند، تجربه نشان داده است که جذب بازدیدکننده زیاد از طریق گوگل میتواند موفقیت هر وب سایتی را تضمین کند، بازدید بدست آمده از روش سئو بر هر نوع تبلیغ برتری  داشته و هزینه کمتری را در دراز مدت نیز به شما تحمیل خواهد کرد، زیرا هزینه برای تبلیغات امری همیشگی است و شما باید مدام برند خود را در ذهن مخاطب تداعی کنید ولی با سئو سایت خود می توانید در دراز مدت با هزینه های مناسب تر نتایج با کیفیت تری را به دست آورید علاوه بر اینکه دیده شدن در نتایج اول گوگل به خودی خود بهترین تبلیغ می تواند باشد.

چرا موتورهای جستجو نیاز به سئو دارند؟

گوگل موتوری هوشمند است ولی هنوز نیاز به کمک کاربران دارد، آنها همیشه در تلاشند تا نتایج بهتری را به کاربران اینترنتی ارائه دهند با این حال محدودیت هایی
در این مسیر وجود دارد که نیاز به سئو سایت را ایجاد میکند. سئو اشتباه میتواند شما را از دید کاربران پنهان کرده و تمام تلاش تان را هدر دهد، در نتیجه رقبای شما با محتوایی ضعیف تر بازدید و محبوبیت بیشتری داشته باشند.

سئو کلاه سیاه و کلاه سفید چیست؟

نمی توان این واقعیت را کتمان نمود که موتورهای جستجو نظیر گوگل با ضعف هایی همراه هستند، مخصوصا این مساله در وب فارسی نمود بیشتری نیز پیدا می کند. هنگامی که شما از روش ها و تکنیک های سئو به صورت اصولی و با هدف رضایت مندی مشتریان استفاده می کنید و بخشی از هدف شما راهنمایی درست و اصولی موتور جستجو هست درواقع شما از سئو کلاه سفید استفاده کردید و مطابق با قوانین سئو پیش رفتید اما در بعضی موارد متخصصین سئو برای رسیدن سریع تر به نتیجه مطلوب سعی می کنند تا از نقاط ضعف موتور جستجو استفاده کرده و موقعیت خود در نتایج را با فریب موتور جستجو ارتقا دهند، شاید این گونه روش های سئو که به سئو کلاه سیاه معروف است در کوتاه مدت مطلوب واقع شود اما از آنجایی که موتور های جستجو در حال رشد هستند و تلاش بر اصلاح نقاط ضعف خود دارند با رفع مشکلات آنها ممکن است آسیب جدی به سئو سایت شما وارد شود و در بعضی از موارد در نهایت جریمه های گوگل سهم شما باشد. برای مثال می توانیم استفاده اسپموار و غیر اصولی از بک لینک را عنوان کرد که زمانی نتایج خیلی خیلی مطلوب را در بر داشت ولی امروز بسیاری از سایت هایی که از این روش استفاده کرده اند،  دچار مشکل شده اند.

چنانچه با سوالاتی مواجه شدید که تیم ما می تواند در یافتن پاسخ آنها به شما کمک کند لطفا سوالات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

۵ دلیل مانیتور کردن رتبه‌بندی‌های گوگل

۱. مانیتور رتبه‌بندی گوگل برای اندازه‌گیری موفقیت سئو :

از آنجایی که سئو کار پیچیده ای میباشد به همین علت باید فاکتورهای مختلفی را در آن در نظر گرفت به خصوص زمانی که با بازاریابی محتوا همراه باشد. در این خصوص است عوامل اجتماعی مانند افزایش و یا کاهش فالورها، لایک ها، به اشتراک گذاشتن مطالب و … تنها میتواند عملکرد کلی یک وب سایت را نشان دهد که در بیشتر موارد اندازه گیری آن برای موفقیت یا عدم موفقیت بسیار مشکل میباشد. حتی وجود بک لینک های متعدد برا ی سنجش موفقیت نیز کافی نیستند. به این منظور جهت بررسی تاثیر بیشتر سئو باید یک روندی را در نظر داشت و آن اطلاع از رنکینگ فعلی خود و رتبه بندی قبلی در گوگل میباشد. برای انجام این بررسی باید رتبه بندی سایت خود را در مراحل و بازه های زمانی مختلف اندازه گیری نمایید تا به طور دقیق متوجه شوید که چه روش های سئو در رتبه بندی سایت شما تاثیر بیشتری داشته و همچنین باعث بهبود رتبه شما در گوگل میگردد. به طور کلی مانیتورینگ کلمه کلیدی به ارزیابی و آنالیز بازاریابی آنلاین‌ شما کمک نموده و تغییرات در موقعیت فعلی و رتبه سایت خود را خواهید دید.

۲. یافتن مشتریانی که به آسانی جذب کسب و کار مورد نظر می‌شوند :

با دانستن کلمات کلیدی مرتبط میتوانید در بالاترین رتبه بندی قرار گیرید. به خصوص کلمات کلیدی که شما را در صفحه اول و در ده مورد اول صفحات جستجو قرار میدهد. عدم اطلاع از رتبه مرتبط ترین کلمات کلیدی خود باعث کاهش ترافیک سایت شده و بنابراین روی فرآیند جذب مخاطب هدفمند (lead generation) و در نهایت فروش و درآمد شما تأثیر می‌گذارد. برای اطلاع از جایگاه خود کلمات کلیدی مهم را در نظر داشته باشید البته نه فقط برای کلمات کلیدی که سایت را در بالاترین موقعیت قرار میدهد، بلکه باید بدانید که چه کا اینکه چه کلمات کلیدی مناسبتر میباشند و با محصولات، خدمات و سایت شما ارتباط بیشتری دارند.مانیتور کلمات کلیدی کارآمدترین ابزار به منظور یافتن بهترین کلمات کلیدی میباشد که در نتیجه میتواند در بازاریابی هدف شما بیشترین تاثیر را داشته باشد. در یافتن کلمات کلیدی باید به کلمات کلیدی که بیشترین جستجو را دارند توجه بسیاری شود. زیرا که میخواهید با آن کلمات کلیدی دارای رتبه باشید. به منظور دنبال نمودن این کلمات کلیدی بسیار مهم است ایمیل های منظمی در مورد مهمترین کلمات کلیدی دریافت کرده و یا تغییرات را در بازه های زمانی بررسی و مانیتور کرده و سپس اقدام نمایید.

۳. تحقیق و مانیتور کلمه کلیدی :

یکی از مهمترین دلایل مانیتور کردن رتبه بندی در گوگل به دست آوردن مشتریانی است که به آسانی جذب کسب و کار شما میشوند(low-hanging Fruits). با مانیتور کردن کلمات کلیدی میتوانید مهمترین کلمات کلیدی که در رتبه بندی سایت شما تاثیرگذار میباشند را پیدا کنید. یافتن مشتریانی که به آسانی جذب کسب و کار شما میشوند فرصتی بسیار مناسب برای افزایش سرمایه است. به همین علت باید کلمات کلیدی مهم را بهبود بخشید تا بتوان در بالاترین صفحه نتایج موتور جستجو دست یافت.به این ترتیب با در نظر گرفتن مراحل لازم (لینک بیلدینگ و بازاریابی آنلاین) برای کلمات کلیدی مربوطه، میتوان کلمات کلیدی که در رتبه‌بندی شما مهم هستند افزایش داده و باعث ارتقای رتبه وبسایت خود شوید.

۴. دسته‌بندی کلمات کلیدی خود به دسته‌بندی‌های مختلف :

با دسته بندی مناسب کلمات کلیدی میتوانید آن ها را به چندین گروه تقسیم کرده و در نتیجه مانیتور کردن آن ها برای شما آسانتر خواهد بود.این دسته بندی باید بر اساس موضوع بندی، اهمیت و کیفیت باشد. در ادامه با اولویت بندی این گروه ها به آسانی میتوان به تحلیل تاثیر کلمات کلیدی بر روی رتبه بندی سایت خود پرداخت. گروهبندی مناسب کلمات کلیدی میتواند کمک شایانی در زمینه به کارگیری استراتژی های سئو نماید.تقسیم بندی کلمات کلیدی به گروه‌های خاص، باعث می‌شود که نتایج حاصل از فرایندهای مانیتورینگ شما به راحتی ارزیابی شود.

۵. ذخیره کردن زمان با استفاده از ابزارهای مانیتورینگ کلمات کلیدی :

با پیاده سازی ابزارهای مانیتورینگ کلمه کلیدی میتوانید زمان بیشتری برای آنالیز کلمه کلیدی داشته باشید و امور خود را بهینه سازی نمایید. همچنین برای کارشناسان سئو بررسی رنک کلمه کلیدی در گوگل امری ضروری است. در ادامه باید ابزاری خاص برای تسهیل در روند مانیتور رتبه بندی گوگل در نظر گرفت. با استفاده از ابزار مناسب مانیتورینگ کلمه کلیدی زمان کافی برای پیاده سازی بهترین استراتژی سئو برای بالا بردن رتبه سایت خود خواهید داشت. برای موفقیت در سئو ابتدا باید کلمات کلیدی مناسب را مانیتور و ردیابی نموده تا بتوانید مناسبترین استراتژی را پیاده سازی نمایید. ۵ مزیتی که نام برده شد تنها چکیده ای از دلایل نیاز به مانیتورینگ کلمات کلیدی بود که در نهایت به نفع استراتژی سئو شما بوده و در نهایت منجر به بهبود رتبه سایت و بازایابی آشد تنها گزیده‌ای از چرایی مانیتورینگ رتبه‌بندی گوگل شما بود که در دراز مدت به نفع تکنیک‌های سئوی شماست و نتیجه آن بهتر شدن رتبه‌بندی و استراتژی بازاریابی آنلاین شما خواهد بود.